Oczyszczalnie BioDisc® marki Klargester to niezawodne, wydajne i ekologiczne rozwiązanie w zakresie odprowadzania ścieków, przeznaczone dla domów jedno- i wielorodzinnych nieposiadających dostępu do sieci kanalizacyjnej. Ekologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków są idealne w miejscach, gdzie oczyszczone ścieki są rozsączane w gruncie lub są odprowadzane do rowu lub cieku wodnego (po uzyskaniu zgody odpowiedniego urzędu) oraz w miejscach, gdzie osadniki gnilne nie spełniają wymagań obowiązujących przepisów.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Technologia biologiczno-mechanicznej oczyszczalni BioDisc® pozwala na przeprowadzenie całego procesu oczyszczania w jednym kompaktowym urządzeniu.
W 2005 roku biologiczne oczyszczalnie ścieków BioDisc® poddawane były przez 40 tygodni rygorystycznym testom, mającym na celu ocenę skuteczności oczyszczania, w ramach zobowiązania Kingspan Environmental do spełnienia wymogów wchodzącej wówczas normy europejskiej dla małych oczyszczalni ścieków.
Nasze oczyszczalnie przydomowe uzyskały certyfikat zgodności z normą PN-EN 12566-3+A1:2009, z uwagi na wyjątkowo wysoki poziom usuwania zanieczyszczeń (95%) przy różnych warunkach i wielkościach dopływających ścieków.
Oczyszczalnia przydomowa BioDisc® spełnia warunki umożliwiające otrzymanie dotacji z NFOŚiGW, projekt jest realizowany za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków.
W sprawozdaniu z badań podkreślono również, że:
• oczyszczalnie przydomowe BioDisc® marki Klargester pracują, nie emitując hałasu i nieprzyjemnych zapachów,
• wymagają bardzo niewielkich nakładów konserwacyjnych,
• zapewniają łatwy dostęp podczas prac serwisowych,
• nie wykazują usterek technicznych i mechanicznych - długa żywotność,
• mają niskie zużycie energii - na poziomie 1,3kW /dzień,
• generują małe ilości osadu i posiadają dużą pojemność jego magazynowania.
Oczyszczalnia BioDisc zawiera cztery unikalne, odseparowane strefy oczyszczania w jednym zbiorniku:
1. Osadnik wstępny: ścieki są odprowadzone do osadnika wstępnego. Ciężkie cząstki stałe, również nie biodegradowalne, osadzają się i łączą, tworząc osad, który powinien być okresowo usuwany. Pozbawiona części stałych, ale ciągle zanieczyszczona ciecz dostaje się do położonej wyżej,
2. Pierwszej części złoża tarczowego (oczyszczalnie tlenowe): tarcze napędzane przez silnik obracają się z prędkością dwóch obrotów na minutę, umożliwiając absorpcję tlenu do tworzącej się biomasy, składającej się z naturalnie występujących bakterii przywierających do tarcz.
3. System czerpakowy: przepływ cieczy jest kontrolowany przez system czerpaków zamontowanych na wale, a wstępnie ustalona ilość czeków oczyszczonych ścieków jest przekazywana do drugiej strefy dysków w stałej ilości w ciągu każdej godziny – równoważnie dopływu
4. Druga część złoża tarczowego (doczyszczanie tlenowe): ścieki doprowadzone do tej sekcji, są poddawane działaniu drugiej, odseparowanej od pierwszej grupy dysków, na powierzchni których narastają kolejne warstwy biomasy. Chronione przed dużą zmiennością przepływu i szkodliwymi zanieczyszczeniami, bakterie tworzące biomasę skutecznie wykorzystują składniki ścieków jako źródło pożywienia oczyszczając ściek.
5. Osadnik wtórny: prawie całkowicie oczyszczone ścieki są przenoszone ze strefy tarcz do strefy osadnika wtórnego, do którego trafiają także obumarłe bakterie ze strefy tarcz. Ścieki oczyszczone, wolne od cząstek stałych i zanieczyszczeń opuszczają oczyszczalnię przez rurę odpływową.
Kompleksowy monitoring i ochrona